Laptopla Not Almanın Öğrenciler İçin Zararlı Olduğu Kanıtlandı

Yeni araştırmalara göre geleneksel metodlar derslerde daha etkili oluyor. Laptop ile ders dinlemek, not tutmak başarıyı azaltıyor.

Laptopla Not Almanın Öğrenciler İçin Zararlı Olduğu Kanıtlandı

Okuldaki derslerde ya da toplantılarda not almak için laptop veya tablet kullanıyor musunuz? Öyleyse eski usül kalem ve kağıt ikilisini tekrar değerlendirmeyi düşünebilirsiniz çünkü The New York Times’ta yayınlanan son araştırmaya göre, derslerde laptop kullanmak öğrenme düzeyini azaltıyor ve sonucunda da başarısız notlar geliyor.

Geniş Kapsamlı Araştırmalar Yapıldı


Araştırma Princeton Üniversitesi ve California Üniversitesi görevlileri tarafından yürütülürken, bazı öğrencilerden notlarını kağır ve kalemle almaları istendi. Bu sırada diğer grup ise laptop kullanmaya devam etti. Deneye göre notlarını laptopla alanlar, elleriyle yazanlara göre derste Celtabet daha başarısız oldular. Araştırmacılara göre kağıt kalem kullananların yazdıkları şeyi kafasına kazıması daha kolay olurken, laptop kullanımında ise bilgi yeteri kadar işlenmiyor ve sonucunda öğrenme sağlanmıyor.

Bir diğer araştırma ise York Üniversitesi ile McMaster Üniversitesi’nde yapılırken, öğrencilerden laptoplarında dersle alakasız şeylere bakmaları istendi. Filmler, sosyal medya gibi yerlere göz atan öğrenciler tahmin edeceğiniz gibi dersi yeteri kadar hatırlayamadılar ve öğrenme düzeyleri etkilendi.

Kağıt ve Kaleme Sadık Kalın!


Bir diğer kanıta göre de notları elle yazmak motor yetenekleri, hafızayı ve yaratıcılığı güçlendiriyor. Dolayısıyla son dönemde yapılan önemli araştırmaları da göz önüne alırsak, diyebiliriz ki ekran üzerinde ders çalışmak kağıt ile kalemde olduğu kadar başarılı sonuç vermiyor. Bu yüzden de öğrencilere tavsiyemiz eski metodlara sadık kalmaları.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER