Japon Şirket iSpace Aya Gidiyor

Japon Şirket iSpace Aya Gidiyor

Son yıllarda artan uzay araştırmacılığına özel şirketler de dahil oluyor. Tokyo merkezli iSpace şirketi ay görevi için toplamı 90 milyon dolar topladı. Japonya’nın uzay alanında çalışma yapan sayılı özel şirketlerinden olan iSpace bu finansmanı Japonya Yenilik Ağı Şirketi, Japonya Kalkınma Bankası, Tokyo Yayın Sistemi gibi yerli şirketlerden ve hükümetten sağladı.

Japonya’nın uzayla ilgili araştırma yapan özel şirketlerinden birisi olan iSpace’in kurucusu ve CEO’su Takeshi Hakamada “Topladığımız finansman sayesinde esnek ve düzenli bir ay ulaşım sistemi kurmak için çalışmalara başlanacak” açıklamasında bulundu.

2019 yılının dördüncü çeyreğine kadar olan süreci “Görev 1” olarak adlandıran iSpace, 2020 yılına kadar da ikinci bir göreve başlamayı planlıyor. iSpace’in ilk görevi 2019 yılına kadar ayın yüzeyini haritalandırmak ve elverişli yerleri belirlemek.

Bu çalışmaların ardından Ay’a kalıcı yerleşim kurmak isteyen iSpace’in hedefi 2040 yılına kadar ayda yaşayan bin nüfuslu bir şehir olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER