Güneş Enerjisi Kullanımı 2016 Yılında Rekor Seviyelere Ulaştı

Güneş Enerjisi Kullanımı 2016 Yılında Rekor Seviyelere Ulaştı

Tüm dünyada güneş enerji sistemlerinden elde edilen enerji miktarı ele alındığında 2016 yılı milat oldu denebilir. 2015 yılına göre %50 daha fazla enerjinin üretildiği geçtiğimiz yıl, güneş enerji panelleri açısından beklentilerin hayli aşıldığı bir yıl olduğu kesin. Brüksel'de düzenlenen enerji panelinde belirli bir rapor yayınlanmış olsa da veriler ülkelere göre detaylı olarak sınıflandırılıp analiz edilmemiş. Ancak totalde küresel enerji kapasitesinin 2016 yılında 305GW değerlerine kadar ulaştığı belirtiliyor. Raporlar ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde güneş enerjisinden en çok faydalanan ve en çok üretim yapan ülke Almanya olduğu gözlenirken bu ülke toplamda 305GW'lık enerji diliminin 70GW kapasitesini tek başına üretip kullanmakta.Global anlamda güneş enerjisi alanında tüm ülkelerin büyüme oranları da eşit seyretmiyor. Dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi olan Çin, 2016 yılında güneş enerji paneli tesisatlarını iki katına çıkarmışken ABD genelinde bu sektördeki büyüme ise %92'lere kadar yükselmiş durumda. Bu iki ülke için hızlı bir yükseliş gösteren güneş enerjileri kullanımı Avrupa'ya bakıldığında ise 2015 yılında gözlenen büyüme oranının üzerine çıkıldığı söylenemiyor.  Avrupa genelinde en büyük güneş enerji kullanım artışı 2011 yılında yaşanmıştı.Güneş enerji panellerinde kullanılan fotovoltaik hücreler ilk kez 1970'li yıllarda üretilmeye başlanmış ancak maliyetleri çok fazla olduğu için kullanım alanları oldukça sınırlı kalmıştı. Çok çok önem gösteren bazı alanlar için çok az miktarlarda üretilen bu sistemlerin oldukça büyük bütçelerle satışları gerçekleştirilmişti.

Gelişen teknoloji ile birlikte güneş enerji panellerindeki fiyat düşüşü ile bu pazarın genişlemesinin aynı oranda ilerlediğini söyleyebiliriz. Çevre dostu enerji üretimini kullanıcısına sunmasının yanında ekonomik olarak ta olumlu etkilerinin gözlenmesi  bireysel kullanıcıların da bir o kadar dikkatini çekmiş görünüyor.


Türkiye'de Güneş Enerjisi ve Panelleri Kullanımı


Ülkemizde güneş enerji sistemlerinin kullanım oranı halen daha maalesef gelişmekte olan ülkelerle aynı seviyelerde seyrediyor. Her mevsimi yağmurlu ve bulutlu geçen, güneşten oldukça az faydalanan Kuzey Avrupa ülkelerinde bile güneş panellerinin kullanımı 1980'li yıllarda başlamışken ülkemizde bu panellerin kullanımına halen tam destek verilmemiş olması enerji sarfiyatı açısından da ülke ekonomisine oldukça zarar vermektedir. Bugün için Türkiye genelinde güneş enerji sistemlerinin kullanım oranlarının %3'lü seviyeleri bile yakalayamamış olması oldukça düşündürücü bir detay olarak dikkat çekiyor.Coğrafi anlamda bakıldığında Konya, Yozgat gibi güneşi oldukça geniş açıda yakalayabilen ancak sulak arazilerin yeteri kadar olmadığı için tarım yapılamayan birçok şehrimizde güneş enerji panelleri ile inanılmaz boyutlarda enerji elde edebilmek mümkün. Ancak birçok alanda olduğu gibi enerji sektörünü de tüm dünyadan en az 20 yıl geriden takip etme geleneğimiz güzelim ülkemizde tüketicilere hazırı tüketmekten başka bir yol bırakmıyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 01:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk