Google Yeni Bir Yapay Zeka Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Google’ın geliştirdiği yapay zeka ekranınıza bakan insanları anında yakalıyor.

Google Yeni Bir Yapay Zeka Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Google araştırmacıları yeni bir araç geliştirirken, omzunuzun üstünden birisi ekranınıza baktığı zaman sizi uyarıyor. ‘Elektronik ekran koruyucusu’ adı verilen bu sistem Florian Schroff ile See Jung Ryu tarafından geliştirildi ve önümüzdeki hafta California şehrinde düzenlenecek olan Neural Information Processing Systems (NIPS) adlı konferansta da resmi şekilde tanıtılacak.

Anlık Uyarı Veriyor


Peki bu elektronik ekran koruyucusu tam olarak ne ve nasıl çalışıyor? Videodan da görüldüğü kadarıyla bu bir yazılım uygulaması ve makine öğrenme  tekniğiyle birlikte ön kamerayı da kullanıyor, böylece telefon ekrana gelen yüzleri tarayabiliyor. Eğer araç ekranda bir yabancının yüzünü fark ederse, gerçek zamanlı olarak gizliliğinin ihlal edildiği konusunda kullanıcıyı uyarıyor.

Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere, yazılım devamlı Google Hangouts konuşmalarını bölüyor ve ekranda yabancı birisi tespit edildiğinde mutlaka uyarı veriyor. Sadece 2 milisaniye içinde tespit gerçekleşirken, normal yüz tanımlama sistemlerinde bu 47 milisaniye olarak göze çarpıyordu.

Araştırmacılara göre elektronik ekran koruyucusu aynı zamanda farklı ışık koşulları altında da sorunsuz çalışıyor ve aynı anda birden fazla kafayı ayırt edebiliyor. Tabii yine de bataryayı ne kadar etkilediğini veya bir arkadaşınızla video izlerken nasıl tepki vereceğini bilemiyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=rchVXWdpVvQ
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER