Google İnsan Sesinden Ayırt Edilemeyen Yapay Zeka Geliştirdi!

Google İnsan Sesinden Ayırt Edilemeyen Yapay Zeka Geliştirdi!
Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka yazılımı insan sesini taklit edebilecek bir şekilde telefonda insanlarla konuşabiliyor!

Bilim-kurgu filmleri ile birlikte hayatımıza giriş yapan yapay zeka hayali her geçen gün biraz daha gerçekçi bir hal almaya başladı. Birçok filme konu olan yapay zekalı robotlar ve benzeri yazılımlar Google tarafından hayata geçirildi. Google Duplex adındaki yazılım insanlarla telefonda iletişime geçiyor ve karşısındaki kişi konuşanın robot olup olmadığı ayırt edemiyor. İnsanlarla iletişime geçen robot mekanlara rezervasyon dahi yaptırabiliyor.

İnsanlara Özgü Tepki Veren Yapay Zeka Geliştirildi


Google Duplex

Geçtiğimiz haftalarda Google tarafından düzenlenen I/O konferansının ardından yapay zeka teknolojisi bir adım daha gelişti. Düzenlenen konferansta tanıtılan Google Duplex ortaya koyduğu performansla insanları hayran bıraktı. Siri ve Alexa gibi kişisel bir asistan olan Google Duplex konuşma şekli ile insanları adeta şaşkınlığa uğrattı. Nitekim birçok kişi telefonun karşısındaki kişinin sesinden robot olup olmadığını rahatlıkla anlayabiliyor. Tekrar eden kelimeler ve doğal olmayan sesten kişiler karşısındaki kişinin aslında bir robot olduğunu kolaylıkla anlayabiliyordu. Fakat Google tarafından geliştirilen yapay zekanın robot olup olmadığı anlaşılmıyor. İnsanlarla konuşurken tıpkı insanlara özgü bir tepki olan “um” ve “hmm” gibi tepkiler vermekten çekinmiyor.

Google Duplex Yapay Zekanın Yeni Kilometre Taşı Olacak


Henüz piyasaya sürülmeyen Duplex şimdiden birçok insanın ilgisini çekmeye başladı. Otomatik telekomünikasyon ve kişisel asistan alanında kullanılması planlanan yapay zekanın insan yaşamına getirileri tartışma konusu olacak gibi duruyor.

https://www.youtube.com/watch?v=kMCyfPLqTjY
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER