Elon Musk Yapay Zekanın İnsanlık İçin En Büyük Tehlike Olduğunu Savundu

Elon Musk Yapay Zekanın İnsanlık İçin En Büyük Tehlike Olduğunu Savundu

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking tarafından sıkça dile getirilen insanlık geleceğine dair tehdit açıklamalarına bir yenisi de teknoloji dünyasının adını sıkça duyduğu Elon Musk tarafından geldi. Yakın gelecekte yapay zekanın insanoğlunun bilgi ve becerilerini geride bırakarak gezegenimiz üzerinde tek hakim olarak yerleşeceği teorisini bu kez Elon Musk savundu.

Yapay zeka teknolojileri hakkında açıklamalarda bulunan SpaceX kurucusu ve sahibi Elon Musk, yapay zekaların gelecekte insanlık için en büyük tehdit olacağının altını çizdi.

Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda da gelecekte karşılaşılabilecek yapay zekanın insanoğluna hükmetmesini engelleyebilmek için çalışmalara başlayacağını duyurmuştu. Bu kuramı birçok platformda dile getiren Musk, yakın gelecekte karşılaşılabilecek bu sorunun çözümünün insanların da yapay zekaya benzer beyin yapısına sahip olmasından geçtiğini ifade etmişti.İnsanoğlunun da yapay zeka gibi bir beyin yapısına sahip olabilmesini gerçekleştirebilmek için Elon Musk tarafından Neuralink adında yeni bir şirket kurularak çalışmalara başlanmıştı. Musk, ABD basınında yer alan insan beyni klonlama ve geliştirme iddialarını doğrularken Neuralink projesinin gerçek amacının insanların beyinlerindeki yapay sinir ağları ile bilgisayar sistemlerini yönlendirebilecekleri bir sistem teknolojisi geliştirmek olduğunu savunmuştu.

Elon Musk tarafından yapılan insan beynini güçlendirme çalışmalarının 4 yıl içinde hedefine ulaşması hedefleniyor. Eğer bu teknoloji insan beynini doğrudan etkileyebilirse beyin hasarları, lezyon veya kitlelere daha kolay çözümler bulunabileceği iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk