Elon Musk Mars Kolonisi Projesi Hakkında Bilgi Verecek

Elon Musk Mars Kolonisi Projesi Hakkında Bilgi Verecek

Önümüzdeki Cuma günü SpaceX CEO’su Elon Musk, Uluslararası Astronot Kongresi’nin Avusturalya’daki merkezinde Mars kolonisi projesi hakkında önemli bir güncelleme haberi verecek. Elon Musk, geçen yıl Meksika’daki IAC konferansında bir konuşma yapmıştı ve ileride binlerce insanı Mars yüzeyine yerleştirmek için planları olduğunu açıklamıştı. Yeni konuşmasında ise muhtemelen önceki konseptini daha mantıklı bir çerçeveye oturtacak ve buna göre güncelleyecek.

Musk bu hafta yapacağı konuşmayla ilgili şimdiye kadar sadece birkaç ipucu verdi fakat muhtemelen bu sefer daha küçük bir uzay mekiği duyurusu gerçekleştirecek, aynı zamanda bu roketin yüksek maliyetlerinin nasıl karşılanacağı hakkında bilgi verecek.

Daha Küçük Uzay Aracı


Elon Musk’un Matadorbet projesine göre bir Gezegenler Arası Taşımacılık Sistemi kurulacak ve insanlar buradan dev roketlerle taşınarak Mars yüzeyine götürülecek. Fakat Musk geçen yıl yaptığı açıklamalarda daha pratik olması açısından küçük mekikler kullanılabileceğini dile getirmişti.

Geçen yıl tanıtılan ITS roketi tek seferde 100 kişiyi taşıyabiliyordu. Roket güçlendiricisinin büyük bir kısmı da kalkışın ardından Dünya’ya geri dönebilecekti. Bu sırada geminin kalan kısmı yörüngede kalacak ve Dünya’dan gelecek yakıt gemisini bekleyecek, ardından tekrar Mars’a doğru seyahat edecekti.

Açıkçası, şimdilik net yorumlar yapmak zor fakat Cuma günü Elon Musk’ın Avustralya’da SpaceX ve Mars projeleri hakkında heyecan verici ayrıntılar vermesini bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER