Elektrikli Tesla Kamyon 150 bin Dolardan Satılacak

Elektrikli Tesla Kamyon 150 bin Dolardan Satılacak

Geçtiğimiz günlerde Tesla Semi kamyonları duyurulmuştu ve tamamen elektrikli olan nakliyat kamyonu oldukça ilgi çekmişti. Tesla, aracı taşımacılık yapan büyük şirketlere satmayı planladığını dile getirirken, aynı zamanda tek sürücünün üç kamyonu birden yönetebileceğini ve otomasyon sistemiyle konvoy oluşturabileceklerini de açıklamıştı.

Tesla Semi Fiyatları Belli Oldu


Şimdi ise Tesla Semi için fiyatlar ortaya çıktı ve buna göre aracın 300 mil yol gidebilen sürümü 150 bin dolardan satılmaya bşalanacak. 500 mil mesafeli Tesla Semi için 180 bin dolar belirlenirken, aynı zamanda rezervasyonlar da açıldı.

Bilindiği gibi Tesla uzun süredir bütün araçlarını rezervasyon sistemiyle satıyor ve Tesla Semi için de aynı durum Perabet söz konusu. Firmanın tamamen elektrikli ve iddialı kamyonunu satın almak isteyenler şimdiden 20 bin dolar ödeyerek çıktığında satın alabilecek. Aynı zamanda ‘Founder Series’ adlı modeller de var ve bunlar 200 bin dolardan sunulacak. Bu modeller ilk üretilen Tesla Semi kamyonlar olacak ve piyasada toplam 1000 adet bulunacak.

Dizel Kamyonlardan Daha Hesaplı


Fiyatlandırma Tesla’nın web sitesi üzerinden yayınlanırken, aslında diğer dizel kamyonlarla kıyaslayınca oldukça rekabetçi bir fiyata sahip. Giriş seviyesi dizel kamyonlar ABD’de 100 bin dolar civarında satılırken, Tesla ise benzer bir aracı 200 bin dolara sunuyor fakat çok daha uzun ömür vadediyor. Aynı zamanda bütün yakıt masrafları dao rtadan kalkıyor ve sadece elektrik harcıyor.

Tesla Semi’nin 2019 yılında satışlarının başlaması bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER