Ekran Başında Fazla Durmak Uyku Kalitesini Bozuyor

Ekran Başında Fazla Durmak Uyku Kalitesini Bozuyor

Yatağa girmeden önce ekran başında fazla vakit geçirmenin uyku düzenini bozduğu ortaya çıktı. Cep telefonları, bilgisayarlar ve televizyonlar mavi ışık yayarken, tüm bunlara uyumadan iki saat önce maruz kalmak ise iyice dinlenmemizi engelliyor.

Bilimsel Araştırmalarla Kanıtlandı


Bilgisayarlar, televizyonlar, tabletler ve diğer elektronik cihazlar her türlü ışığı yansıtıyor fakat bunların arasında özellikle de mavi ışık göze çarpıyor. Bu ışıklar vücudun adeta ‘saatini’ bozarken, geceleri rahatsız olmamızı ve ihtiyacımız olan uykuyu alamamızı sağlıyor.

Diğer yandan elektronik aygıtlar hayatımızın her alanında ve kaçmamız neredeyse imkansız. Araştırmayı yöneten isim Amit Shai Green de devamlı ekran Onwin başında olduğumuzu vurgularken, ekibiyle birlikte 20’li yaşlarındaki 19 kişiyi denek olarak aldılar. Hepsi yatmadan önce iki saat bilgisayar başında vakit geçirdi fakat her biri aynı miktarda ışığa maruz kalmadı.

Deneklerin kimisine mavi ışık ağırlıklı, kimisine kırmızı ışık ağırlıklı verildi ve kırmızı ışık, mavi kadar uykuyu etkilemedi. Mavi ışığa maruz kalanların, kırmızı ışığa nazaran uykuları 16 dakika daha erken kesiliyor ve geceleri sık sık uyanarak yataktan kalkıyorlar, rahat şekilde uyuyamıyorlar.

Dolayısıyla özellikle de yatmadan önce elektronik cihaz kullanımınızı azaltın. Eğer başka seçeneğiniz yoksa, gece uykunuzun bölünmemesi için mavi ışıktan uzak durun ve farklı parlaklık seçeneklerini tercih edin.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2017, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER