Dünyanın En Büyük Volkanik Alanı Tespit Edildi

Dünyanın En Büyük Volkanik Alanı Tespit Edildi
Son dönemde NASA ve pek çok uzay araştırması kurumu tarafından, pek çok araştırma, gözlem yapılıyor ve yeni gezegenlerin keşfi şüphe yok ki heyecan uyandırıyor ancak bunların yanında, dünyamıza dair de bilmediğimiz pek çok şey olduğu aşikar. İskoçya temelli bir grup bilim insanının yaptığı keşif ise hayret uyandırıcı.

Antartika’da yapılan çalışmalar, bu coğrafyanın batı tarafında yaklaşık olarak 91 yanardağın varlığından bahsediyor. 91 Yanardağın ne kadar aktif olup olmadığı ise henüz bilinmiyor ve bununla ilgili çalışmalar başlamış gibi görünüyor. Her bir yanardağın boyunun ortalama 100 ila 3000 metre arasında değiştiğini belirten bilim insanları, yaptıkları açıklamalarla tedirginlik yarattı zira bu yanardağların aktif olma ihtimalleri, dünyada yıkıcı pek çok sonuca açabilir.

Antartika’daki genel sayıya baktığımızda; dünyada en çok yanardağ bulunduran kıta olan Afrika’nın yanardağ sayısını 3’e katladığı görülüyor. Dünya üzerinde böyle bir bölgenin olmadığını varsayarak yapılan çalışmaların değiştirilmesi de gündemde.

İlerleyen dönemde araştırmaların devam edeceği ve yanardağların aktif olup olmadıklarına dair bir proje çizileceği konuşuluyor. Biz de, ilerleyen senelerde muhtemelen bunun hakkında bilgi sahibi olabileceğiz.

Siz, dünyamızdaki yanardağların tehlikeli olabilme ihtimalini hiç düşündünüz mü?
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 23:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk