Dijital Haplarla Doktorlar İlaç Kullanımını İzleyecek

Dijital Haplarla Doktorlar İlaç Kullanımını İzleyecek

Opiod bağımlılığı tıp dünyasında ciddi bir endişe konusuyken, yeni yapılan ve içinde sensör bulunan haplar sayesinde doktorlar ilaç kullanımını takip edebilecek. Bu şekilde hasta ne zaman bir ilaç alırsa doktora da uyarı gidecek ve haberdar olacak. Henüz dijital haplar pazara sunulmasa da, yapılan testler gösteriyor ki oldukça başarılı.

Harvard Üretimi Teknoloji


Reçete takibi amacıyla üretilen bu dijital haplar, radyo vericileri kullanıyor ve doktorlar gerçek zamanlı olarak hastaların ilaç kullanımını takip ediyor. Araştırma Harvard Tıp Okulu’nda Peter Chai önderliğinde sürdürülürken, çeşitli denekler üzerinde de çalışmalar yapıldı.

Bilindiği gibi çok fazla reçete yazıldığı zaman kimi zaman hastalar gereğinden fazla ilaç kullanıyor ve ihtiyaçlarını da aşıyor. Bu da hasta sağlığında ciddi Gobahis bir tehdit oluştururken, doktorların kullanımı takip etmesi ise büyük kolaylık sağlayacak. Özellikle kimi ulaçların erken kullanımı veya doz aşımı ciddi tehlike yaratıyor ve bazen hastalar uyarıları da dinlemiyor.

Mide Asidinde Çözülüyor


Yeni yapılan dijital hap ise jel kapsüller içinde üretiliyor ve içinde hem ilaç, hem de radyo vericisi bulunuyor. Hastanın mide asidine karıştığı zaman bu jel çözülürken, vericiyi de yayıyor ve sinyaller izleniyor.

Kısacası, gelecekte doktorların hasta sağlığını takip etmesi bu gibi yöntemlerle çok daha kolay olacak. Yeni teknolojinin önümüzdeki dönemde kamusal kullanıma da açılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER