Çin'de Kirli Havayı Temizleyen Bisikletler Geliştirildi

Çin'de Kirli Havayı Temizleyen Bisikletler Geliştirildi

Çin'de hava kirliliğinin ülkede bulunan milyarlarca insanın yaşamına olumsuz etkisi devam ediyor. Gelişen teknoloji, iş gücüne oranla maliyetin oldukça ekonomik olması ile birlikte dünyanın en büyük firmalarının bile ürünlerini bu ülke üzerinde kurduğu fabrikalarla üretmeleri başta olmak üzere birçok faktörün bu ülkede hava kirliliğine davetiye verdiğini gözlemlemek mümkün. Ülkede yaşanan hava kirliliğine karşı olarak geliştirilen ve insan sağlığını korumaya katkıda bulunması beklenen inovatif maskeler geliştirilse de sorunun kalıcı çözümü halen daha sağlanabilmiş değil.

Hollanda'lı bir tasarımcı Çin'deki hava kirliliğinden yola çıkarak bu durumu tersine çevirebilmek için yeni bir bisiklet tasarımı oluşturdu. Yapısı itibari ile kirli havayı temiz havaya dönüştürebilen bu bisikletlerin ülke genelinde yaygınlaşması ile birlikte bu soruna az da olsa bir çözüm bulunmuş olabilir.Dünya Ekonomik Forum'unda açıklanan işbirliği ile Çin'li bisiklet şirketi OFO projede bu bisikletlerin ülke geneline yayılmasında etkili bir şekilde çalışacak. Geliştirilen bisikletlerde hava temizleme olayı ise karmaşık görünse de oldukça basit bir mantıkla çalışıyor. Bisikletin ön kısmına yerleştirilmiş modül sayesinde kirli hava toplanırken bu modülde bulunan hava filtresi karbon içeriğini azaltıp sürücünün olduğu yerde bulunan bir kısımdan temiz havayı dışarı verecek. Bu sayede bisiklet kullanıldığı süre boyunca sürdürülebilir temiz hava kaynağı oluşturulmuş olacak.

Şimdilik test süreçlerinde sona gelinen bu bisikletler ile ilgili proje hayata geçirildiğinde Çin üzerinde günlük 3 milyon kadar bisikletin tam ölçekli hava temizleme filoları olarak çalışacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk