Çatlayan Telefon Ekranları Kendi Kendini Onarabilecek

Çatlayan Telefon Ekranları Kendi Kendini Onarabilecek

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen mobil cihazların en büyük sorunu olan ekranının çatlama sorunu tarih oluyor. Yapılan araştırmayla çatlayan ekranlar kendi kendini onarabilecek.

Her geçen gün gelişen akıllı telefonlarla birlikte yeni pek çok şey yapabilsek de akıllı telefonların narin cihazlar olması pek çok kişinin canını sıkıyor. Özellikle ekran kısımları çok hassas olan akıllı telefonların ekranları en ufak bir darbede ekranları çatlayabiliyor. Çatlayan ekranlar kullanıcıların canını yakabileceği gibi canını da sıkıyor. Her ne kadar ekranların güçlendirilmesi konusunda çeşitli araştırmalar yapılsa da ekranlar bir türlü istenilen düzeyde dayanıklılık sağlayamıyordu.

Tokyo Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada yanlışlıkla bulunan bir madde ile ekranlardaki çatlaklar kendi kendini onarabilecek. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Profesör Takuzo Aida ve ekibi adını Polyether Thioureas koydukları bu maddenin belli bir ısıda kendi kendini onardığını dile getirdi.

Ekip pek çok zarar durumunda maddenin 120 derece ve üzerindeki sıcaklıkta kendi kendini onardığını ve kırılan parçaların birleştiğini aktardı. Bu yeni keşifin akıllı telefonlarda ne zaman kullanılacağı bilinmez ancak kırılan camın kendini onarabilmesi pek çok akıllı telefon kullanıcısını memnun edecektir.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER