Boston Dynamics Atlas Robotu Artık Ters Takla Atabiliyor

Boston Dynamics Atlas Robotu Artık Ters Takla Atabiliyor
Google Alphabet bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve robot teknolojileri üzerine odaklanan Boston Dynamics, uzun süredir yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Haziran ayında Softbank tarafından satın alınan firma, BigDog adlı robot köpeklerinden bu yana epey mesafe kat etti.

Ters Takla Atabilen Atlas Robotu


Firma son olarak insan benzeri robot Atlas’ın yeni bir videosunu yayınlarken, görüntülerde robotun zeminden sandıkların üzerine atladığını, birinden diğerine geçtiğini görüyoruz. Hatta öyle ki, bu işlemler sırasında ters takla dahi atabiliyor. Evet yanlış duymadınız, bir robot ters takla atabiliyor!

Muhtemelen bunun ne kadar etkileyici olduğunu size söylememize gerek yok. Fakat daha da şaşırtıcı hâle getiren, robotun Betxlarge yerçekimi merkezinin oldukça yüksek ve bacaklarının da dengesiz olması. Bu durumda bir robotun dengeyi sağlaması hiç de kolay değil.

https://www.youtube.com/watch?v=fRj34o4hN4I

Videoyu sonuna kadar izlerseniz de robotun ne derece ilginç hareketler yapabildiğine şahit olabileceksiniz. Üstelik yere düşse dahi kendi başına tekrar kalkabiliyor ve etrafında herhangi bir insan olmasına ihtiyaç duymuyor. Boston Dynamics de kendi web sitesinden konuya dair açıklamalar yaparken, Atlas’ın yeteneğinin bir işi yaparken denge sağlamak olduğunu dile getirdi.

Atlas robotta, stereo görüş açısı, mesafe hissi ve farklı sensörler yer alırken, bunlar sayesinde zorlu alanlarda dahi hareket etmeye devam edebiliyor. Muhtemelen ileride Boston Dynamics’ten çok daha farklı hamleler göreceğiz.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER