Bilim Adamları 3D Yazıcı İle Yapay Kalp Geliştirdiler

Bilim Adamları 3D Yazıcı İle Yapay Kalp Geliştirdiler

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 3D baskı yazıcılar ve kayıp mum tekniği kullanılarak yapay bir kalp geliştirildi. Gelecek yıllarda bir çok kalp hastası için umut ışığı olarak görülen yapay kalp teknolojisi üzerinde çalışmalarda belli bir aşamaya kadar gelindi.

Bugün dünya genelinde kanserlerle birlikte ilk iki sırayı paylaşan kalp hastalıklarının radikal tedavisi için bilim adamları araştırmalarını hızlandırdı. ETH Zurih Üniversitesi'nde görevli bilim adamları tamamen silikon yapıda ve normal kalbi birebir taklit edebilen bir yapay kalp geliştirdiler. Normal insan kalbi ile aynı boyutlarda olan bu yapay kalbin ağırlığı ise 390 gram. Geliştirilmesi için 3D baskı ve kayıp mum tekniklerinin kullanıldığı yapay kalbin odacıkları da sorunsuz bir şekilde kan pompalayabilme özelliğini bulunduruyor.

Yapay kalp araştırmalarının test süreçlerinde kan yoğunluğuna eşdeğer sıvılar kullanılırken geliştirilen bu kalbin en önemli dezavantajının ise toplamda 3000 atıma kadar dayanabilmesi olarak dikkat çekiyor. Yani bu da yaklaşık olarak 45 dakika kadar normal kalp görevini üstlenebileceğini bizlere gösteriyor.

Silikon yapıda olan bu yapay kalp teknolojisinin üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtilirken önümüzdeki 10 - 20 yıl içinde kalp nakli bekleyen hastalar için umutların gerçeğe dönüşebileceğinin sinyalleri de verilmiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk