Beyin Bilgisayarı Düşünce Yoluyla Müzik Besteletiyor

Beyin Bilgisayarı Düşünce Yoluyla Müzik Besteletiyor

ALS gibi nörolojik bir hastalığınız olduğunu ya da tamamen felçli olduğunuzu bir düşünün. Yine de rüya görebilir, duygular hissedebilir fakat onları yansıtamazdınız. Yıllar boyunca araştırmacılar beyin bilgisayarı arayüzleriyle deneyler yaptı ve amaçları da engelli insanlara beyinleri haricinde bir şey kullanmadan iletişim yeteneği kazandırabilmekti.

Geçtiğimiz yıllarda beyin bilgisayarı arayüzü (BCI) teknolojisi engelli insanların mesaj yazmasına, e-posta göndermesine, internette gezmesine, akıllı telefon kullanmasına ve hatta motorlu tekerlekli sandalyeyi hareket ettirmesine izin vermişti. 2010 yılında ise Almanya’daki araştırmacılar bunu bir ileri boyuta daha taşımıştı.

Şimdi ise Avusturya’da görev yapan bir grup sinir mühendisi, BCI’nin potansiyelini genişletti ve sadece beyin tarafından kontrol edilen bir müzik besteleme programı geliştirdi. Perabet Araştırmacılar bu zihin makinesi teknolojisini bir grup sağlıklı gönüllüyle test etti ve bu kişiler hem müzikal melodileri kopyalayabildi, hem de orijinal müziği doğru isabetlilik oranıyla besteleyebildi.

Düşünerek Beste Yapmak


Plos One’da yayınlanan makalenin yazarı Gernot Müeller-Putz, Avusturya’daki Graz Teknoloji Üniversitesi’nin Sinir Mühendisliği Enstitüsü’nde çalışırken, daha önce ALS hastalarıyla yapılan çalışmalardan ilham aldığını dile getirdi.

Son BCI teknolojisi ise diğer arayüzlerden biraz farklı çünkü doğrudan düşüncelerinizle müzik çalmanıza olanak tanıyorlar. Beyin dalgalarıyla müzik tonlarını kalibre etmek yerine, bu teknoloji doğrudan komutlarla işlemleri gerçekleştiriyor.

BCI 20 yıldan beri geliştirilen bir teknolojiyken, bu son gelişmelerle ALS hastaları ve felçliler daha da umutlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER