Antarktika'da Dev Buz Kütlesi Parçalandı

Antarktika'da Dev Buz Kütlesi Parçalandı

Manhattan şehrinin dört buçuk katı büyüklüğünde katı bir buz parçası, Antarktik buzullarının üstüne düştü. Son iki yıl içinde böylece bölgede ikinci kez devasa bir buzul parçası kopmuş oldu. Kırılmanın daha fazla buz kaybı yaratacağı endişesi doğarken, sonunda bunların denize akacağı tahmin ediliyor.

Pine Island Glacier adlı buzul bölge Batı Antarktika’da yer alırken, kıta üzerindeki deniz seviyesinin yükselmesine en çok katkıda bulunan yer ve son 40 yılda yüksek oranda buz erimesi yaşandı. 2015 yılında da buzdağından 224 kilometrelik bir buzul çıkarılmıştı. Son bölünme ise bütün haftasonu boyunca uydular tarafından fotoğraflanırken, yaklaşık 206 kilometre karelik bir alan ayrılmış oldu.

2000 yılından bu yana beşinci büyük buzul kırılması olarak gösterilen olay, Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi tarafından da incelendi. Bu buz parçacıkları buzulların yüzen bir bölümünden koparken, dolayısıyla tek başlarına deniz seviyesini yükseltmiyorlar.

Bu Sefer Kırılma Sıradışı Şekilde Gerçekleşti


Aslına bakarsanız Antarktika bölgesinde her zaman buz dağları parçalanıyor fakat Pine Island Glacier’da meydana gelen son parçalanma biraz sıradışıydı. Örneğin bu son kırılmada çatlama buzun yanları yerine merkezinde başladı. Bunun sebebi de sıcak okyanus suları yüzünden buzulun zayıflaması olarak gösteriliyor.

Bilim adamları ise Pine Island Glacier’ı ve diğer buzdağlarını gözlemlemeye devam edecek. Aksi takdirde, sadece Batı Antarktika’nın dahi erimesi deniz seviyesinin 3-4 metre kadar yükselmesini sağlayabilir. Bu da ABD’deki New York ve Miami gibi şehirler için felaket anlamına gelir.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk