Amerika 2019'da Elektrikli Okul Servislerine Geçiyor

Amerika 2019'da Elektrikli Okul Servislerine Geçiyor

Bugünlerde bütün dünyada yeni moda elektrikli araçlar hâline geldi. Her ne kadar henüz ülkemizde yeteri kadar yayılmasa da, özellikle ABD ve Avrupa’da otomobiller, scooterlar, traktörler, helikopterler ve hatta uçaklar dahi elektrik ile çalışmaya başladı. Görünüşe göre ABD’nin meşhur ‘sarı renkli’ okul otobüsleri de yakın bir zamanda bu akıma uyacak.

Toplam 160 KM Gidebiliyor


Bugün Mercedes-Benz’in sahibi Daimler bir açıklama yaparken, 2019 yılında ABD’deki bütün okul servislerini elektrikli hâle getireceklerini ve bu araçların 100 mil sürüş mesafesine sahip olacağını dile getirdi. Açıkçası bir servis aracı için de 100 mil gayet yeterli bir rakam.

Saf-T-Liner C2 Electric Bus adlı servis Betebet aracı Daimler’in alt kolu olan Thomas Built Buses tarafından üretilecek. Jouley lakabı takılan bu araçta toplam 81 çocuk için koltuk yer alacak ve 60kWh gücünde bir batarya ile desteklenecek. Belirttiğimiz gibi de 99.4 mil, yani 160 kilometre yol kat edebilecek.

Farklı Seçeneklerle Satılacak


Daimler, aynı zamanda ek batarya paketlerinin de yüksek sürüş mesafesi isteyen kişiler için satışa sunulacağını belirtti. Yani herkes için sabit bir konfigürasyon sunulmayacak. Üretim aşamasında ise Thomas Built uses, Daimler’in elektrik teknolojisi kaynaklarını kullanacak.

Şu anda elektrikli otobüs alanında çalışan çok az marka varken, Dmler bu hamlesiyle muhtemelen ülkedeki Pazar payının ciddi bir kısmını da ele geçirecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER