Abdulkadir Topkaç teleskobuna kavuştu

Abdulkadir Topkaç teleskobuna kavuştu
Diyarbakırlı Abdulkadir Topkaç’ın yıllardır ilgilendiği astronomi, hayatını değiştirdi. Gençlik yıllarından beri astronomiyle ilgilenen Topkaç’ı önce çevresi ‘deli’ gözüyle baktı, ardından eşi ve 8 çocuğu tarafından terk edildi. Topkaç, uzun yıllar önce İstanbul’a gidip, dağılan Sovyetler Birliği’nden getirilen bir teleskobu satın alıp Diyarbakır’a getirdi ve teleskopla gökteki yıldızları ayı ve gezenleri incelemeye başladı. Aldığı teleskop, Sur ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen hendek-barikat operasyonlarında tahrip oldu. Topkaç’a sosyal medyada başlatılan kampanya ile yeni teleskop alındı.

‘HERKES BANA DELİ DİYORDU’

Askerden sonra soyut kavramlarla ilgilenmeye başladığını belirten Abdulkadir Topkaç, tasavvuf, ruh, vicdan gibi kavramları 15 yıl boyunca düşündüğünü söyledi. Bunları düşünürken, herkesin kendisine ‘deli’ dediğini söyleyen Topkaç, şunları anlattı: “1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, ‘Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?’ dedim. Köye gidip, dürbün ile dolunayı izledim. 2-3 gün boyunca bunu izledim. Ayın yavaş yavaş küçüldüğü gördüm. Bir daire oluşturup, hesaplama yapmaya başladım. Uzun zaman geçti ama ben ayın eksen dönüş hareketini göremedim, ayın bir yüzü sürekli dünyaya bakıyor. Bu konuyu araştırmak için kütüphanelerde kitap aramaya başladım. Orada da bulamadım. Daha sonra kütüphanede biri bana yardımcı olmaya çalıştı. Bana neyi aradığımı sorduğunda, ayın eksen dönüş hareketiyle ilgili bilgileri araştırdığımı söyledim. Bu konunun yazılmadığını anlatıp, hayal gücümü kullanmamı istedi.”

 

ÇEVREDEN TEPKİ GÖRDÜ

Araştırmaları sürdürürken, çevresindekilerin olumsuz tepkileriyle karşılaştığını anlatan Topkaç, “Herkes deli olduğumu söylüyordu. Mantıklı bir şey olduğunu kimse düşünmüyor. ‘Ekmeğine bakacağına, gitmiş gökyüzüne bakıyor’, ‘Gökyüzünde bugüne kadar kim ne kazandı’ diye tepkiler geliyordu. Bana defalarca ‘delidir’ dediler” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER