3 Cins Daha 'Nesli Tehlikede' Listesine Katıldı

3 Cins Daha 'Nesli Tehlikede' Listesine Katıldı

Üç yeni hayvan türü daha soyu tehlikede olan cinsler listesine eklendi: Arizona Sonoyta çamur kaplumbağası, Havaii İ’iwi kuşu ve Güneydoğu Amerika’da yer alan Pearl darter adlı balık. Bu yüzden de üç türün korunması ve hayatta kalması için federal kanunlar devreye sokulacak.

Tehlikedeki Türler Yasası sebebiyle yıllardır 150’nin üzerinde farklı hayvan türü korunurken, şimdi de bu 3 tanesi listeye eklenmiş oldu. Hatta Biyolojik Farklılık Merkezi’nin açıklamasına göre şu anda 11 yeni tür daha koruma altına alınması için tartışılıyor. Kararın ise bu yıl sonunda verilmesi bekleniyor.

Tehlikedeki Türler Yasası, Mottobet 1973 yılında Amerikan kongresinden geçmişti ve amaç nesli tehlikede olan hayvan ve bitkileri korumaktı. Listeye giren türler için belli koruma kısıtlamaları alınıyor. Örneğin bu türler avlanamıyor ve doğal koşullarına zarar verilemiyor.

Neden Korumaya Alındılar?


Sonoyta çamur kaplumbağası sadece Meksika’daki Sonora şehrinde yer alırken, doğal koşulları çok fazla zarar gördüğü için gelişimleri tehlikeye girdi. İ’iwi adlı kuş ise Havai’de yaşıyor ve son 25 yıl içinde nüfusları yüzde 92 oranında azaldı. Doğal koşullarının zarar görmesi dışında, bu kuşu sivrisineklerle gelen çeşitli virüsler de tehdit etmeye başladı.

Pearl Darter adlı balık ise Mississippi ve Louisiana eyaletlerindeki göllerde yaşıyor fakat nüfusları su kirliliği, tarım çalışmaları ve yapılaşma sebebiyle ciddi manada azaldı.

https://www.youtube.com/watch?v=nZyuqS-Kb7k

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER