Bilim Adamlarına Göre Çok Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst İmiş!

Bilim adamlarınca yapılan araştırmada 276 kişi test edilirken bu kişilerin sarfettikleri küfürlerle birlikte bu küfürleri günlük kullanım oranları ele alındı. Bunun yanında katılımcılardan ettikleri küfürleri ile ilişkilendirdikleri duyguları not etmeleri de istenirken bu kişilerin dürüstlük seviyesi ile birlikte yalan söylemeye ne kadar yatkın olduklarını ölçmek için kullanılacak olan psikolojik bir anket dolduruldu.

Araştırma sonucuna göre az yalan söyleyenlerin daha çok küfür yazdıkları görülürken ankete katılanların çoğunun küfürleri, öfkenin olumsuz duygularını ifade etmek için kullandıkları sonucu ortaya çıktı. Fakat bu durumda insanların analiz edildiklerini bildikleri için daha az küfür sarfedecekleri için bu araştırmada küfür analizinin tam doğru sonuçları vermeyeceği düşünüldü. Bundan dolayı ikinci bir bölümde sosyal medya üzerinde kullanıcı kişiliklerini doğru şekilde canlandıran araştırmalarla beraber sosyal medya analizine yönelindi.

Sosyal medya üzerinde yaklaşık 70 bin civarında profili inceleyen araştırmacılar, burada ise çevrimiçi yalancıların ben, o ve onlar gibi birinci ve üçüncü kişi zamirlerini ve ancak veya hariç gibi kelimeleri daha az kullandıklarını iddia eden bir yaklaşım kullandılar. Aslında bu test daha önce 3003 yılında da kullanılmış ve yaklaşık olarak %67’ye varan doğruluk payı vermişti. Bilim adamlarınca yapılan son çalışmada ise ABD Devlet Dürüstlük Araştırması’nın mevcut kamu kayıtlarına bakıldı.

Çalışmanın sonucunda şöyle yazdı: “Küfür ve dürüstlük arasındaki ilişkide rakip görüşlere ampirik bir cevap vermek için yola çıktık. Daha yüksek bir küfür kullanımı oranının daha fazla dürüstlükle ilişkili olduğunu bulduk.”

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir