Yeni Microsoft Kablosuz Klavyeler AES Şifreleme İle Korunuyor

Yeni Microsoft Kablosuz Klavyeler AES Şifreleme İle Korunuyor
Microsoft tarafından geliştirilen yeni şifreleme teknolojisi AES aracılığıyla artık kullanıcı bilgileri daha güvenli. Firmanın kablosuz klavyeleri gelişmiş şifreleme standardı kullanıp verilerin korunmasına yardımcı oluyor. Microsoft'un kablosuz klavyeleri bu korumayı bilgisayarlara iletilmeden önce tuş vurularını şifreleyerek sağlıyor.

Kablosuz ürün ve donanımların artış göstermesiyle birlikte sistemlerin daha güvenli olduğu düşünülse de kablosuz iletişim sisteminde yer alan hemen her nokta açık arz ederken güvenlik önlemleri alınmayan her sistemin bilgileri yüksek risk altında.

AES teknolojisi verilerin korunmasına yardımcı olmak için NIST tarafından ilk kez 2001 yılında geliştirilip kullanılmış bir sistem olarak biliniyor. Bu sistemin ABD ve diğer ülke hükümetleri tarafından da gizli verilerin elektronik ortamda korunması için kullanıldığı biliniyor.

AES Teknolojisi İle Kablosuz Klavyelere Gelen Güvenlik


Kablosuz klavye sistemleri kendileri üzerinden oluşturulan içerikleri havadan iletir ve bu yolla birçok açık oluşturuluyor. Yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde siber korsanların tuş vurularını takip ederek şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi birçok önemli bilgilere erişmeleri pek zor olmayacaktır.

Kablosuz klavyelerle gönderilen Betticket bilgilere kötü niyetli korsanların erişimini engellemek için AES teknolojisi kullanılarak klavyeye ve alıcıya erişimi engelleyen bir bellenim entegre ediliyor. Bu sayede Microsoft'un AES kablosuz klavyeleri daha komplike saldırıları etkisiz kılabilmek için her bir ileti için rastgele veriler oluşturup benzersiz tanımlayıcılar kullanıyor.

Microsoft tarafından üretilen kablosuz klavyelerin AES şifreleme ve güvenlik sistemi bulunduran modellerini aşağıda listeliyoruz.

  1. Sculpt Ergonomic Desktop

  2. Comfort Desktop 5050

  3. Wireless Desktop 3050

  4. Wireless Desktop 2000

  5. Wireless Desktop 900

  6. Wireless Desktop 850

  7. All-in-One Media Keyboard


Microsoft'un kullandığı AES güvenlik teknolojisini diğer kablosuz klavye üreticilerinin bazıları da kullanmakta. Gelecek yıllarda kablosuz donanımlarla oluşabilecek siber saldırılarla veri kayıplarını en aza indirgemek için seçimini yapacağınız kablosuz klavyenin bu tür güvenlik yazılımları ile donatılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

Yani artık kablosuz klavye seçiminde klavyenin tasarımı ve özelliklerinin yanında arayacağınız en önemli unsurun AES sistemi gibi güvenlik eklentilerinin olup olmadığını sorgulamak olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER