Rusya’ya Windows 10 ve 11 şoku

Rusya’ya Windows 10 ve 11 şoku

Ukrayna’ya yürüttüğü askeri operasyondan sonra Batılı teknoloji firmaları karşısına alan Rusya, Microsoft’un yeni darbesiyle yüzleşecek gibi görünüyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, Rusya’da yaşayan kullanıcıların Windows 10 veya Windows 11’i indirmesi engellendiği ortaya çıktı.

Rus haber ajansı Tass tarafından duyurulduğuna göre, Microsoft Rusya’daki kullanıcılara karşı yeni bir adım attı. İddiaya göre Microsoft, Rusya sunucuları için Windows 10 ve Windows 11 indirme seçeneğini devre dışı bıraktı. Fakat şirketin bu hareketle ilgili herhangi bir açıklama yapmamış olması merak uyandırdı.

Tass tarafından paylaşılan bilgilendirmeyi ise BleepingComputer doğruladı. Rusya merkezli bir VPN bağlantısı kullanıldı ve çeşitli Windows araçlarını indirirken hata alındı. Bu araçlar arasında Windows 10 Güncelleme Yardımcısı, Windows 10 Medya Oluşturma Aracı ve Windows 11 Kurulum Yardımcısı bulunuyor.

Yine de bu, şirketin ilk hamlesi değil. Microsoft, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Mart ayında ülkedeki satışlarını askıya aldı. Rusya’dan bağlanan geliştiricilerin GitHub hesaplarını da durdurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER