NVIDIA RTX 40

NVIDIA RTX 40

NVIDIA, RTX serisine geçişiyle birlikte geçtiğimiz bir kaç yılı oldukça verimli geçirdi. Özellikle RTX 30 serisi ekran kartlarında sunduğu kripto para madenciliğini engelleyen yazılımla birlikte piyasadaki stok problemlerini de bir miktar aşmayı başardı. Şimdiyse RTX 40 serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl NVIDIA, Ada Lovelace ismini verdiği yeni bir mimari üzerinde çalıştığını ve bu teknolojinin selefinden yüzde 70 daha yüksek bir performans sunabileceğini söylemişti. Şimdiyse, Ada Lovelace ile birlikte gelecek GeForce RTX 4090 ve RTX 4090Ti modellerinin TDP değerleri ortaya çıktı.

Paylaşılan verilere göre GeForce RTX 4090’ın güç tüketimi 600W’a kadar çıkacak. Aynı kartın Ti versiyonu ise 800W’a kadar güç çekebilecek. Ancak Ti modelinin soğutma anlamında 4 fanlı bir tasarım kullanacağı iddia ediliyor.

NVDIA Ada Lovelace AD102 GPU, olarak adlandırılan çipin RTX 4090, 4090 Ti ve 4080 ekran kartlarında kullanılacağı belirtiliyor. İçlerinde en düşük güç tüketimine sahip olan RTX 4080’in de şirket tarafından tanıtılacak versiyonunun 450W TDP’ye sahip olacağı falan Ti modeli ile RTX 4090’a yaklaşabileceği söyleniyor.

Bazı PSU üreticileriyse, henüz kartlar piyasaya çıkmamış olsa bile bunları desteklemek için gereken konektörleri içeren yeni Gen 5 güç kaynaklarını pazara yavaşça sürmeye başladı. Tabii şu ana kadar gördüğümüz modeller yalnızca bir adet Gen 5 bağlantısına sahipler.

Dolayısıyla NVIDIA’nın çıkartacağı kartların da tek parça halinde 16 pimli bir girişe sahip olması bekleniyor. Ancak nispeten eski bir PSU’su olan kullanıcılar, 2×8 pin – 1×16 pin adaptörleriyle güç kaynaklarını kullanmaya devam edebilecek.

Aslında ortaya çıkan bu sayılar hiçte şaşırtıcı değil. Çünkü NVIDIA’nın yatırımları da bu yöndeydi. Tek parça halinde 1×16 pinli ekran kartları, PSU’dan 600W’a kadar güç çekebiliyor. Ek bir gereksinim olması durumundaysa 75W’a kadar da anakart bağlantılarından elde edebiliyorlar. Fakat RTX 4090Ti için bu da yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla 2. bir 16pin girişi görebiliriz. Zaten üzerinde 4 fan bulunan bu kartın bulabildiği kadar güce ihtiyacı olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER