Intel Knights Hill Xeon Phi Mimarisini Kaldırıyor

Intel Knights Hill Xeon Phi Mimarisini Kaldırıyor

2006 yılında çipset üreticisi Intel, Larrabee kod adlı yeni GPU mimarisini yaratmaya karar verdi. Başarılı olamayınca da Knights Ferry adlı çok çekirdekli mimarisine geri döndü. İlk KNF işlemciler, modifiyeli Pentium P54C mimarisinin yerine geçmişti ve 1.2TFLOP’a kadar performans sunuyordu.

Daha sonra Knights Hill kod adlı yeni nesil Xeon Phi işlemciler de çıkarken, Intel bunların üretimini durduracağını ve yeni bir mikro mimari sistemi üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Yeni platform özellikle exascale bilgisayar teknolojileri için hazırlanıyor.

Intel konuya dair bir blog yazısı yayınlarken, gelecekteki Intel Zeon Phi işlemcilerinin yeni platformla değiştirileceğini, sıradaki mikro mimari yapının exascale bilgisayarlarda kullanılacağını dile getirdi. Şimdilik projenin detayları hakkında bilgi sahibi olmasak da, yakın zamanda yeni açıklamalar geleceğini ümit ediyoruz.

Exascale Bilgisayar Nedir?


Exascale projesi daha çok veriyi, daha az sürede analiz etmek, bilgi sağlamak ve kritik problemlere yanıt vermek amacıyla tasarlandı. Genellikle bilimsel araştırmalarda, enerji tasarrufunda, ekonomik rekabette ve ulusal güvenlikte tercih edilen exascale işlem teknolojisi şu anda ağırlıklı olarak ABD’de kullanılıyor.

Süper bilgisayarlar yerine bir alternatif olan bu sistem, bilimsel problemleri 50 kat daha hızlı çözüyor ve 20-30 megawatt enerji kullanıyor. Ayrıca günümüz 20 petaFlop sistemlerin de çok daha ilerisinde.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 03:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER