Intel Kaby Lake-X İşlemci Modellerinin Üretimi Sonlandırıldı

Intel Kaby Lake-X İşlemci Modellerinin Üretimi Sonlandırıldı
Dev işlemci üreticisi Intel'den yaklaşık 11 ay önce piyasaya sürdüğü Kaby Lake-X işlemci üretimleri için açıklama geldi. Firmanın bu işlemci modellerini üretimini durdurduğu ve bu serilerle ilgili yaşam sonu planları ile ilgili detayları kamuoyuyla paylaştı.

Özellikle etkileyici hız ve performans arayan bilgisayar kullanıcılarına özel olarak duyurulan dört çekirdekli Kaby Lake-X Core i7-7740X ve Core i5-7640X modellerine görünen o ki çok fazla ilgi gelmedi. Satışlarda yaşanan düşük hacim nedeniyle firmanın bu modellerin üretimini durdurduğu düşünülüyor.

Ayrıca Intel'in Skylake-X işlemci serilerine Kaby Lake-X serisinin eşlik edemediği ve bu serinin gölgesinde kaldığı belirtilirken bilindiği üzere Skylake-X serisi PCle kanalı dört çekirdek ve iki kanallı bellek desteği ile oldukça tutulan bir model olmuştu.Intel'in X399 platformuna geçişiyle birlikte HEDT platformu kullanan dört çekirdekli işlemci serileri için de desteğin sonlanacağı iddia edildi. Firma tarafından hazırlanan ürün değişiklik bildiriminde bilgisayar üreticilerinin veya parça satıcılarının 30 Kasım 2018 tarihinden önce işlemci siparişlerinin geçilmesi gerektiğinin altı çizildi. Bununla birlikte Kaby Lake-X işlemci serilerinin son teslim tarihi ise 31 Mayıs 2019 olacağı duyuruldu. Bu tarihe göre bu işlemci modellerini satın almak isteyenler için önlerinde yaklaşık 1 yıldan fazla süre bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER