Intel İşlemci Yongalarında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Intel İşlemci Yongalarında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Intel'in geliştirdiği işlemci modellerinden son 10 yıl içinde piyasaya sürülenler için güvenlik açığı bulundurduğu öne sürüldü. Bahsi geçen açıktan korsanların zararlı kodlar yardımıyla kernelde bulunan şifreler dahil olmak üzere birçok içeriğe erişebilecekleri düşünülüyor.

İşlemci yonga setlerinde görülen bu güvenlik açığının oldukça yaygın olduğu ve klasik güvenlik yamaları ile düzeltilemeyeceği açıklanırken sorunun çözümü için işletim sistemi düzeyinde işlemci çekirdeğine yazdırılması olarak gösterildi.

Intel işlemcilerde tespit edilen bu açıkla birlikte korsan kullanıcıların kullanıcı programlarının korumalı çekirdek belleği içeriğini ayırt etmesinin sağlandığı bildirilirken bu yolla açıktan faydalanılarak diğer güvenlik açıklarının da rahatlıkla kullanılabilmesinin kolaylaştığı belirtildi. Yine bunun yanında çekirdek hafızasına erişim olanağı sunan açığın, çekirdek belleğinin içeriğini okumak için programlar ve oturum açmış kullanıcılar tarafından istismar edilebilir olduğu vurgulanıyor.

İşlemci üretici firmanın yonga seviyesindeki açığı tamamen kapatılabilmesi de bir şekilde performans anlamında düşüşler yaşatacak. Geliştirilecek güvenlik yaması ile beraber işlemcilerin %5-%30 arasında performans düşüşü yaşayabileceği belirtiliyor.

İntel işlemcileri kullanan Microsoft ve Linux platformları geliştiricilerinin bu güvenlik açığını kapatabilecek yamalar üzerinde çalışmaya başladıkları belirtilirken Intel yonga seti kullanan Mac bilgisayar modellerinin de bu durumdan etkilendiği ve Apple'ın bu konuda bir çalışma yapıp yapmadığının bilinmediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER