Intel'in Yeni Planı Qualcomm'u Almak İsteyen Broadcom'u Satın Almak!

Intel'in Yeni Planı Qualcomm'u Almak İsteyen Broadcom'u Satın Almak!

Dünyanın en büyük işlemci yonga üreticilerinin başında gelen Intel, PC tabanlı başarısını mobil işlemci teknolojilerine bir türlü yansıtamadı. Ancak dev firmanın gelecek planlarında mobil işlemciler alanında da zirvede olmak var. Nasıl mı? Birlikte inceleyelim.

Şu an için mobil işlemci sınıfının lider üreticisi konumunda yer alan Qualcomm'un geçtiğimiz dönem Broadcom tarafından satın alınması gündeme gelmişti. Qualcomm'a birçok teklif götüren Broadcom, bu satın alım için yapılan görüşmelerde son teklifini 120 milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmış ancak yine de olumsuz yanıt almıştı. Kasım ayında devam eden Broadcom ve Qualcomm arasındaki pazarlıklar, Qualcomm'un inatçı durumu nedeniyle tıkanma noktasına gelmiş ancak Broadcom bu satın alım konusunda ısrarlı durumunu değiştirmemişti.

Intel'den Farklı Planlar!


Dev PC işlemci üreticisi Intel ise mobil işlemci sektörüne 10 milyar dolarlık kaynak Celtabet aktarmış ancak beklediği pazar hacminin yakınına bile yaklaşamamış ve 2016 yılından sonra bu alanda çalışmalarını sınırlandırmıştı. Ancak Broadcom ve Qualcomm arasındaki yakınlaşmayı mobil işlemci pazarındaki rekabeti tehdit edeceğini düşünen firmanın farklı yollar araştırdığı ortaya çıktı.

İşlemci devi Intel, mobil işlemci pazarına yeniden ve güçlü bir şekilde giriş yapabilmek için Broadcom'u satın alma planlarına başladı. Şimdilik Broadcom'un Qualcomm'u satın alma yönünde başarısız durumu Intel'in elini güçlendirse de satın alım gerçekleşirse iki dev şirketi de bünyesine katmakla birlikte mobil pazarı tamamen ele geçirebileceğini yüksek ihtimal olarak görüyor.

Ancak her ne kadar Intel tarafından Broadcom firmasını satın almak için nabız yoklanmaya başlanmışsa da olası bir Broadcom tarafından Qualcomm firmasının satın alınması sonrası Intel'in devre dışı bırakılması durumunda mobil işlemci pazarında tehlikeli bir tekelleşme Broadcom lehine yaşanabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER