HDMI 2.1 Duyuruldu

Sıradaki HDMI kabloları duyuruldu. HDMI 2.1 hem 10K çözünürlüğü, hem de Dynamic HDR'ı destekliyor.

HDMI 2.1 Duyuruldu

4K ekran çözünürlüğünün tam anlamıyla bir standart olacağı günlere henüz epey vakit var fakat şimdiden bu teknolojiye erişme fırsatınız varsa, yeni bir kablo sizi bekliyor. Bugün HDMI Forum tarafından yeni HDMI 2.1 kabloların duyurusu gerçekleştirildi ve oldukça heyecan verici özelliklere sahip.

Gelecekten Gelen Teknoloji


HDMI 2.1 kablolar hem 10K çözünürlüğü, hem de Dynamic HDR’ı desteklerken, 4K için yenileme hızları da artıyor. Açıkçası henüz 8K çözünürlüğün ortaya çıktığı şu günlerde bu oldukça önemli bir gelişme gibi duruyor.

HDMI 2.1 özellikle oyuncuları mutlu edecek özelliklere sahipken, değişken yenileme hızı olarak Klasbahis bilinen Variable Refresh Rate (VRR) desteğine sahip. Bu sayede görüntü gecikmesi ortadan kalkarken, Quick Frame Transport – QFT ile lag epey azalıyor.

Hem Gecikme, Hem Cihaz Arası Geçiş Süreleri Azalıyor


HDMI 2.1 aynı zamanda Auto Low Latency moduna (ALLM) da sahip bu da otomatik olarak ideal izleme için en iyi gecikme oranını sağlıyor ve QMS desteğiyle cihazlar arası geçiş süresi kısaltılıyor. Kısacası yeni teknoloji pek çok yeniliği de beraberinde getiriyor.

En iyisi de HDMI 2.1’in geriye uyumluluk özelliğine sahip olması. Yani şu anki HDMI uyumlu ünitelerde de kullanılabilecek. Bu da herkesin şimdi veya gelecekte faydalanabileceği anlamına geliyor.Yeni kabloların yakın bir tarihte dünya çapında satışa sunulması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 01:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER