Hassas Belgelerinizin Güvenliğini Sağlama

Gizlilik, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanıyor, bu nedenle en azından bilgisayarınızda içinizin rahat olması gerektiğine inanıyoruz. Bizim için en önemli şeylerden biri mahremiyetimizdir. İster bir bilgisayarı paylaşın, ister ona erişimi olan biriyle gergin olun, bazı verileri kimsenin erişemeyeceği güvenli bir yerde saklamak isteyebilirsiniz. Sonuçta, özel belgelerinize meraklı gözlerle bakmak istemezsiniz.

Hassas Belgelerinizin Güvenliğini Sağlama

Gizlilik, son yıllarda giderek daha fazla önem kazanıyor, bu nedenle en azından bilgisayarınızda içinizin rahat olması gerektiğine inanıyoruz. Bizim için en önemli şeylerden biri mahremiyetimizdir. İster bir bilgisayarı paylaşın, ister ona erişimi olan biriyle gergin olun, bazı verileri kimsenin erişemeyeceği güvenli bir yerde saklamak isteyebilirsiniz. Sonuçta, özel belgelerinize meraklı gözlerle bakmak istemezsiniz.

Kimse mahremiyetinin kurcalanmasını ve belgelerinin çalınmasını veya kopyalanmasını istemez. Belgelerinizi kaybetme korkusu çok fazla strese neden olabilir ve aynı zamanda işinizi kaybetmenizin nedeni de olabilir, bu nedenle kayıtlarınızı güvende tutmak çok önemlidir. Gizli veri dosyalarını meraklı gözlerden nasıl korursunuz? İşte bunun nasıl yapılacağı.

DOSYALARINIZI DÖNÜŞTÜRME

Belgelerinizin güvenliğini sağlamanın en iyi yollarından biri onları pdf dosyalarına dönüştürmektir. Bugün herkes verilerinizi kopyalamak veya değiştirmek için orada bekliyor; Kimsenin işinize burnunu sokmasını istemiyorsanız, Word dosyanızı pdf'ye dönüştürmelisiniz. En verimli yöntem PDF Word Çevirme, çok amaçlı bir web sitesi olan Searchenginereports.net'tir; kullanımı kolaydır ve basit protokollere sahiptir. Bilgisayarı kullanmak için yeterli beceriye sahip olmayan biri bile bunu verimli bir şekilde çalıştırabilir. Bu sitedeki araçlardan biri, tüm bunlar çevrimiçi olarak yapıldığından, Word'den pdf'ye veya pdf'den çevrimiçi olarak kelime çeviriciye dönüştürmektir.

Daha da güvenli hale getirmek için, pdf dosyanızı da kilitleyebilirsiniz; tüm bunlar, belgenizin olabildiğince güvenli kalmasını sağlayacaktır. Parola koruması size harika bir gizlilik ve güvenlik sağlar. Pdf dosyaları, belgeleri paylaşmanın mükemmel bir yoludur; kopyalanamaz veya düzenlenemezler, bu da verilerinizin güvenliğini sağlar.

VERİLERİNİZİ YEDEKLEME

Belgelerinizin güvenliğini sağlamanın bir başka doğru yolu da onları düzenli olarak bulut sürücünüze veya harici bir sabit sürücüye yedeklemektir. Bilgisayarınıza / dizüstü bilgisayarınıza bir virüs bulaştığında, temizlemeniz ve programları yeniden yüklemeniz gerekecektir. Mac bilgisayarlar her zaman veri dosyalarını geri yükleyebilse de, PC'ler değildir. Uygun güvenliği sağlamak için dosyalarınızın günlük yedek kopyasını alın. Düzenli olarak yedekleme, tüm verilerinizin kaydını tuttuğu için herkes için ortak bir uygulama olmalıdır.

Bilgisayarınızda bir arıza ile karşılaşırsanız ve tüm önemli belgelerinizi kaybederseniz, yedeklemenizi açabilir ve kaybettiğiniz ve yedeklediğiniz her şeyi geri yükleyebilirsiniz.

BELGELERİ GİZLEME

Hassas belgelerinizi korumanın bir başka yolu da onları gizlemektir. Belgelerinizi gizlemek, tek bir bilgisayarda birden fazla kullanıcınız varsa, kaydınızı sağlamanın basit ve kolay bir yoludur. Belgeleri gizlemek, çocuklarını bilgisayar başında gezdiren ebeveynler için de çok verimli bir şekilde çalışıyor. Gizleme seçeneği, Windows'un her sürümünde bulunan varsayılan bir Windows seçeneğidir. Özellikleri açın, belgeyi gizleyin, görünüm ayarını değiştirin ve taslağınızı emniyete alın.

ŞİFRE KORUMA

İnsanlar kendi işlerine nasıl bakacaklarını bilmedikleri için parola koruması günümüzde bir zorunluluktur. Bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı her zaman korumalı tutmanız harika olur. Çocuklar bir dizüstü bilgisayar görür ve otururlar ve oyun veya başka bir şey bulmak için onu kullanmaya başlarlar ve sonunda hassas belgelerinizle uğraşabilirler, bu nedenle cihazınızın şifresini her zaman korumanız çok önemlidir.

KABLOSUZ KORUMA

Bilgisayar korsanları her zaman kırmak ve belgeleri çalmak için zayıf güvenlik duvarları bulmakla meşguldür. Günümüzde her şey çoğunlukla internet üzerinden yapıldığından, güvenli, yeterince korunan bir kablosuz ağa sahip olmak gereklidir. Bilgisayar korsanları, korumalı bir ağa kolayca giremezler.

Bilgisayar korsanları ağa veya cihazlarına yüz yüze erişim gerektirmez; kablosuz erişim noktası güvenli bir şekilde kablolanmamışsa, kablosuz özellikli bir taşınabilir bilgisayara ve yüksek kazançlı bir antene sahip biri verileri toplayacak ve ağa girecek ve orada depolanan verilere erişecektir. Verileri iletmek veya depolamak için şifreli kablosuz ağları, tercihen Kabloluya Eşdeğer Protokolden (WEP) daha güvenli olan Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) kullanın.

SONUÇ

Güvenlik temel bir insan hakkıdır ve belgelerin çoğu hassas olduğu için belgelerinizin güvenliğini sağlamak hayati önem taşır. Bir cihaz üzerinde çalışırken ilk adımınız parola koruması olmalıdır. Word belgelerini pdf'ye dönüştürmek, belgelerinizi korumanın etkili bir yoludur. Çoğu işyeri kağıtlarını pdf olarak paylaşır çünkü bu şekilde daha güvenli. COVID-19 salgını sırasında, işin çoğu çevrimiçi olarak yapıldı, bu nedenle güvenli bir kablosuz ağa sahip olmak da çok önemli. Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve güvende tutun.

Dokümanlarınızı korumayla ilgili daha fazla ayrıntı için içeriğimizi takip etmenizi öneririz!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER