F2P PC Oyunlarının Geliri İkiye Katlandı

F2P PC Oyunlarının Geliri İkiye Katlandı

Superdata, bugün PC oyunlarının son birkaç yıldaki gelirine dair ilgi çekici istatistikler yayınladı. Verilere göre bilgisayar üzerindeki F2P oyunlar, 2012’den bu yana gelirlerini ikiye katladı. Diğer yanda geleneksel PC ve konsol oyun satışları ise sadece yüzde 60 artış gösterdi. Aslında bu da gösteriyor ki, birçok dağıtımcının günümüzde ‘servis’ şeklindeki oyunlara geçmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Free-to-Play Oyunlar Giderek Büyüyor


Superdata verilerine baktığımızda görüyoruz ki F2P oyunların geliri şu anda 22 milyar doları aşmış durumda. Geleneksel PC ve konsol oyun satışları ise 8 milyar dolar civarında. Yani parayla satılan oyunların aksine, F2P yapımlar bunları neredeyse üçe katlıyor ve bu Safirbet hiç de azımsanacak bir rakam değil.

Daha da ötesi, Superdata FIFA 17 gelirleri hakkında da bazı ilginç bilgiler paylaştı. Görüldüğü üzere FIFA 17’nin gelirinin büyük kısmı mikro ödemelerden geliyor. Yani oyunu satın alan kullanıcılar, verdikleri paradan çok dah afazlasını oyun içinde harcamaya devam ediyor. Her ne kadar son dönemde EA’nin bu sistemi çok eleştirilse de, demek ki oyuncuların çoğunluğu aslında bu durumdan memnun ve oyun içi ödemelere devam ediyor.

Tüm bu verileri hesaba kattığımızda söyleyebiliriz ki önümüzdeki yıllarda mikro ödeme sistemi daha da yaygınlaşacak ve benzer örnekler çoğalacak. Kaldı ki geçtiğimiz haftalarda GTA 5 gibi oyunları elinde tutan Take Two dahi oyunların geleceğinin mikro ödemelere bağlı olduğunu dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER