Chromebook'larda Çoklu Görev Artık Daha Kolay Olacak

Chromebook'larda Çoklu Görev Artık Daha Kolay Olacak

Dokunmatik Chromebook bilgisayarlarda tablet moduna geçerek uygulamaları çoklu görev – multi tasking şeklinde kullanmak mümkündü. Fakat görünüşe göre cihaz yeni split screen (ikili ekran) özelliği sayesinde bu alanda daha da esnek olacak ve iki uygulama yan yana çalışabilecek.

O İsimden Doğrulama Geldi


Şunu da belirtelim ki, bu özellik henüz resmi olarak onaylanmadı fakat zaten uzun süredir konuşuluyordu. Ayrıca Chrome OS ekibinde bulunan ve firmaya dair yaptığı sızıntılarla tanınan, ardından da Google tarafından işe alınan Francois Beaufort Google Plus hesabı üzerinden doğruladı.

Yeni Chromebook güncellemesinin en önemli özelliği tablet modunda ikili ekran kullanabilecek olmanız. Bu özelliği aktif hâle getirdiğinizde, tüm aktif pencereleriniz gösterilecek ve istediklerinizi seçerek yan yana sıralayabileceksiniz.

Ya Android?


Tabii bir Bets10 de uyarı yapalım çünkü eğer Chromebook’ta Android uygulamalarınızı kullanıyorsanız, bunlardan bazıları desteklenmeyecek ve bu yüzden de ikili ekran modunda çalışmayacaklar. Özellikle Android oyunları bu konuda problem yaratacak.

Hepsini bir kenara atınca ise Chrome OS için böyle bir karar alınması son derece sevindirici çünkü oldukça kullanışlı bir özellik olduğu aşikar. Digital Trends tarafından yayınlanan haberlere göre split screen modu önümüzdeki yılın ilk aylarında Chromebook’lara sunulacak. Fakat dediğimiz gibi henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

Bir diğer Chrome OS yeniliği ise artık bilgisayarlardan kısa mesaj gönderebilecek olmanız. Sanırız Google son dönemde AR-GE çalışmalarına epey vakit harcıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER