Apple'ın İşlemci Üreteceği İddiası Intel Hisselerini Yüzde 7.6 Düşürdü

Apple'ın İşlemci Üreteceği İddiası Intel Hisselerini Yüzde 7.6 Düşürdü

Apple'la ilgili bir işlemci haberleri Intel hisselerini tepetaklak etti. Bloomberg kaynaklı yayınlanan habere göre Apple, bilgisayarlarında 2020 yılından itibaren kendi üreteceği işlemcileri kullanacak. Bu iddiaların ardından Apple'a bilgisayar modellerinde kullanacağı işlemcileri tedarik eden dev işlemci üreticisi Intel'in borsadaki hisselerine soğuk duş etkisi yarattı. Intel hisseleri bir günde %7.6 oranında değer kaybederken her iki firma konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yayınlamadı.

Apple'ın üzerinde çalıştığı ve 2020 yılından itibaren kendi bilgisayarlarında kullanacağı iddia edilen işlemci geliştirme girişimine "Kalamata" kod adı verilmiş. Kalamata sözcüğü incelendiğinde Yunanistan'ın bir kenti olarak dikkat çekiyor. Bu kentin iddiaları gündeme gelen projeye isim babası olup olmadığı bilinmiyor.

Gerek üst düzey güvenliği, gerekse de kendisine özel işletim sistemi ile birlikte uzun yıllar kullanım olanağını kullanıcısına sunan Apple'ın Mac türevi bilgisayarlarından elde edilen gelirin şirket gelirlerinin %11'ini oluşturduğu 2017 yılının finansman raporlarında yayınlanmıştı. Özellikle son yıllarda hızla artan mobil kullanım sonrası bilgisayar satışlarında yaşanan düşüş, teknoloji devini de bir şekilde olumsuz yönde etkilemiş görünüyor.

Betist class="alignnone size-full wp-image-4118" src="https://www.teknosayfa.com/images/haberler/2018/04/Apple-Intel.jpg" alt="" width="600" height="247" />

Her ne kadar üretim maliyetinin şu an işlemcilere ayrılan bütçe ile arasındaki farkın tahmini zor olsa da Apple'ın kara kutusu olarak görülen Mac ekosisteminin daha bağımsız bir platforma dönüştürülmesi firma tarafından istenmiş olabilir.

Intel Son Yıllarda Düşüş Yaşıyor


En büyük işlemci üreticisi olarak bilinen Intel'in özellikle mobil platformlarda kendisine yer edinememesi ve kullanıcıların büyük bölümünün PC platformunu bırakıp mobil dünyaya geçiş yapmış olmasından dolayı gelir hacminin yıllar geçtikçe düşüş gösterdiği biliniyor. Bununla birlikte son dönemde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre açıklarının da dev işlemci üreticisine büyük prestij kaybettirdiği öne sürülüyor.

Apple'ın kendi işlemci yongalarını üretmesi dahilinde Intel'in yıllık kazancının %5 gibi bir oranı da azalmış olacak. Ancak bu orandan ziyade yaşayacağı prestij kaybı ve piyasa algısı uzun dönemde firmaya daha çok değer kaybettirebilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 04:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER