Avrupa Komisyonu’ndan Google’a Büyük Bir Ceza Gelebilir

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan raporlara göre Google'ın bazı pazarlarda tekel olması dolayısıyla büyük bir ceza ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu’ndan Google yeni bir suçlama daha yöneltildi. Shopping, Adsense ve Android gibi önemli pazarlarda tekel olmakla suçlanan Google’ın milyarlarca dolarlık cezalarla karşı karşıya kalabileceği düşünülüyor.

Komisyon tarafından yapılan incelemeler sonucuna göre Google’ın Android işletim sistemi ile akıllı telefon piyasasında haksız rekabete yol açan bir tekel olup olmadığının sonuçları değerlendirilerek buna yönelik karar önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyor. İnceleme sonucunda Google’ın büyük bir ceza ile karşı karşıya kalabileceği düşünülüyor. Ancak eğer ceza alsa bile Google’ın pazardaki durumunun değişiklik göstermeyeceği konusunda görüş birliği mevcut.

Microsoft’a ait Windows Phone platformunun neredeyse silinme noktasına gelmesiyle birlikte Apple’ın kendi cihazları dışında hemen hemen tüm akıllı telefon ve tablet modellerinde Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği Android işletim sistemi yer alıyor.

Dünya geneline bakıldığında Amazon gibi bazı şirketler temelinde Android yatan farklı işletim sistemlerini de kullanmakta. Ancak günümüz akıllı telefon pazarı ele alındığında hemen hemen tüm cihazlar Android’e, dolayısıyla Google’a teslim olmuş durumdalar. Avrupa ülkelerinde internet web aramalarının %90’ından fazlasını elinde bulunduran Google’ın, kendi arama sistemini Android cihazlara ön yüklü olarak sunması da rekabeti zorlayan bir diğer neden olarak görülüyor.

Avrupa Komisyonu’nun değerlendirmesine göre Google, kendi pozisyonunu ve Android’i kullanarak akıllı telefon üreticilerinin kullanıcılara alternatif sunmasını alıkoyduğu öne sürülüyor. Aynı zamanda Android uygulama mağazasında bulunan işletim sistemini destekleyen diğer uygulamalar, akıllı telefon kullanıcıları tarafından güvenlik nedeniyle tercih edilememesi de Google’ın pazardaki gücünü korumasına ön ayak oluyor.

Her ne kadar Google’ın pazardaki dominant durumu Avrupa yasaları gereği değiştirilemeyecek olsa da bunun yerine büyük para cezaları dahilinde önerilerde bulunulabileceğini destekliyor.

Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki aylarda alacağı karar sonrası Google’a kendi geliştirdiği uygulamaları Android’de ön yüklü olarak sunamamasını veya Google Arama uygulamasını ön yüklü olarak sunan üreticilere para ödememesini önermesi bekleniyor.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir