Apple’ın Sesli Asistanı Siri Güvenlik Açığına Mı Neden Oluyor?

Teknoloji devi Apple'ın sanal dijital asistanı "Siri" nedeniyle bazı durumlarda güvenlik açığından etkilenebileceği öngörülüyor.

Özellikle üst düzey güvenliğe önem veren akıllı cihaz kullanıcılarının öncelikli olarak tercih ettiği marka olan Apple’ın da bazı durumlarda bu güvenlik ihtiyacını karşılayamayabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde iPhone’unu kaybeden bir kişinin telefonunu bulan birisi cihazda bulunan Siri’ye sahibinin adı ve adres bilgileri sorulduğunda tüm yanıtların eksiksiz biçimde alındığı ortaya çıktı. Siri’de varolduğu düşünülen açığın bu şekilde tüm özel bilgilerin herkese okunabildiğini göstermiş oldu.

Twitter üzerinde bir kullanıcı kayıp bir iPhone’u bulunca “Siri” vasıtasıyla cihazın sahibini bulabileceğini düşünerek “Benim adım ne” ve “en çok kimi arıyorum” gibi soruları sesli asistana sorarak bu asistanın son çağrıların tümünün cihazı bulan kişiye gösterildiği doğrulandı. Cihazda şifre koruma olmasına rağmen “Siri” vasıtasıyla cihazın sahibinin adı, soyadı ve adresi gibi tüm bilgilere ulaşıldığı gözlendi.

Bahsi geçen Siri açığının son iOS güncellemesi ile giderilip giderilmediği bilinmiyor. Ancak cihazınız kaybolduğunda Siri ile bilgilerinize erişmesini engellemek için “Ayarlar>Siri ve Arama>Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Ver” seçeceğini pasif hale getirerek sorunu çözebilmeniz mümkün.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir