1923 Yapımı Leica 0-Series Fotoğraf Makinesi Rekor Fiyatla Alıcı Buldu

İlk Leica lensli fotoğraf makinelerinden olan 1923 yapımı Leica 0-Series, dünyanın en yüksek fiyatla satılan fotoğraf makinesi olarak tarihini yeniden yazdı.

Leica 0-Series fotoğraf makinesinin 1923 yapımı olan modeli rekor fiyata alıcı bularak dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi ünvanını eline geçirdi. Açık arttırmaya tabii tutulan satışta tam 2.4 milyon avro teklif alarak bu fiyata satılan Leica 0-Series, neredeyse kendi tarihini yeniden yazmayı başardı.

Viyana’da düzenlenen WestLicht adlı açık artırma etkinliğinde 122 numara ile yer alan Leica 0-Series modeli fotoğraf makinesi bir dakikadan kısa sürede 2.4 milyon avro teklif alarak satışı yapıldı. Teklifin Asya kökenli özel bir koleksiyoncu olduğu belirtilirken ismi gizli tutuldu. Bahsi geçen Leica 0-Series modelini en özel kılan etkenlerden birisi ise sadece 25 adet üretilmiş olması olarak dikkat çekiyor. Ayrıca aradan geçen neredeyse bir asırlık süreye rağmen genel olarak iyi durumda olan fiziki yapısı gözlerden kaçmadı.

Bilindiği üzere Leica lensli fotoğraf makinelerinin ilki Ernst Leitz tarafından 1925 yılında piyasaya sürülmüştü. Sadece 25 adet üretilen 1923 yapımı Leica 0-Series modellerinin ise bugün üç tanesinin orijinal olarak saklandığı düşünülüyor.

Yapılan açık artırmada Leica MP-89 model fotoğraf makinesi ise 456 bin avro teklifle satılırken ilk elektrik motoru sürücülü Leica M modeli olan Leica MP-2 ise 432 bin avro teklifle satılabildi.

Tekno Sayfa
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir