Tesla Güneş Pilleri İle 50.000 Konuta Elektrik Sağlayacak

Tesla tarafından geliştirilen güneş enerjili pillerle 50 binden fazla konutun elektrik ihtiyacı giderilecek.

Tesla’nın proje kapsamında Güney Avustralya’da 50 bin konuta güneş enerjisi ile birlikte elektrik vermeyi planladığı belirtildi. Proje kapsamında güneş pilleri tek bir yerde kullanılmaktan ziyade kent genelinde kurulacak olan ağ sayesinde evlere elektrik enerjisi sağlanacağı bildirildi.

Tesla, 5kW gücünde güneş paneli sistemi ve 13.5kW Tesla Powerwall 2 pili ile beraber evlerin ihtiyaç duydukları enerjiyi depolamalarına aracılık etmeyi planlıyor. Gelecek dört yıl içinde 250MW enerji sağlanması hedeflenirken bu rakam Güney Avustralya devletinin enerji ihtiyacının yaklaşık %20’sine denk gelmekte. Bu proje ile birlikte dünyanın en büyük enerji santralinin kurulması bekleniyor. Sadece kurulduğu eve elektrik sağlamakla kalmayacak olan bu projede elektrik kesintisinde de güç sağlayacak ve elektrik şebekesine enerji sağlayarak bu kesintilerin tamamen önüne geçilmesi ümid ediliyor.

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın bu projesi ile %30 oranında verimlilik sağlanacağı belirtiliyor. Elon Musk, Güney Avustralya’ya elektrik sıkıntıları ile ilgili yardım sözünü geçtiğimiz dönem vermişti.

Bu Habere Yorum Yap

Bütün Yorumları Gör

Mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Bu habere yorum yapabilmeniz için gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.