Intel Skylake İçin Spectre Yamasını Yayınladı

Intel hâlâ tam olarak güvenlik açıklarını çözüme kavuşturamadı.

Daha önceki güvenlik güncellemelerinde Spectre ve Meltdown açıkları için çözüm gelmemişti, hatta işler daha da kötüye giderek PC’lerde yeniden başlama sorunu ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Intel yeni bir Spectre yaması yayınladı fakat kötü haber şu ki sadece Skylake işlemciler için!

Sadece Skylake İşlemcilere Geldi

Önceki yamada çeşitli stabilite sorunları yaşanırken, çok sayıda bilgisayar kendi kendini başlatıyordu ve Intel bu yüzden kullanıcıların güncelleme yapmamasını talep etmişti. Yeni yama ise bu durumu düzeltiyor.

Maalesef yamanın hayal kırıklığı yaratan tarafı ise sadece Skylake Core ile Core M işlemcilere gelmesi oldu. Bu işlemci modeline sahip olanlar Spectre güncellemesini yapıp güvenlik açıklarını kapatabilecek. Intel yöneticilerinden Navin Shenoy da konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken, güncellemeyle birlikte çok sayıda problemin çözüldüğünü söyledi.

Şimdilik Skylake işlemci sahipleri için sorun düzelmiş gibi gözükse de, diğer Intel kullanıcıları için endişeli bekleyiş sürüyor. Bilindiği gibi Meltdown ile Spectre açıkları son yıllardaki bütün Intel markalı işlemcileri etkilemiş ve güvenlik açığı oluşturmuştu. Bunların arasında Intel Broadwell ve Haswell nesilleri de yer alıyor.

Bu Habere Yorum Yap

Bütün Yorumları Gör

Mail adresiniz yorumunuzda görünmez. Bu habere yorum yapabilmeniz için gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.